• Δεκεμβρίου 15, 2019, 13:35:24
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Παρακαλούμε να γράφετε με μικρούς, ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποστολέας Θέμα: Aπορίες που μπορεί να έχει ένας πρωτοετής  (Αναγνώστηκε 69684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος viky

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Aπορίες που μπορεί να έχει ένας πρωτοετής
« Απάντηση #108 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 16:23:30 »
Καλησπερα!Μετα απο πολλη χαρα διοτι περασα στη σχολη , ξαφνικα δεν ξερω που μου παν τα 4. Ειμαι στο πρωτο εξαμηνο αλλα λογω δουλειας δεν μπορω να παρακολουθω τα μαθηματα συστηματικα! Καθε δευτερα συνηθως πηγαινω και με το ζορι. Λογω αυτης της απουσιας μου δεν ξερω σχεδον καθολου πως λειτουργει η σχολη. Τα βιβλια εχω αρχισει και τα παιρνω . Η υλη ομως? Ποτε βγαινει? Θα ειναι μεσα απο το βιβλιο? Και αν οχι , εγω που θα την βρω? Και κατι ακομα , για να εξεταστουμε σε ενα μαθημα , περα απο τις δηλωσεις στον ευδοξο και στο my stydies , χρειαζεται να ξανακανουμε δηλωση για εξεταση? επισης , στο μαθημα Εικαστικη Αγωγη ξερω οτι γινονται καποιες εργασιες την ωρα του μαθηματος. Αυτες θα μπορεσω να τις κανω ? που θα τις βρω? Συγνωμη αν σας κουρασα! Ευχαριστω προς το παρον.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #109 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 16:34:16 »
Καλησπέρα. Είσαι στο σωστό μέρος για απορίες.

Καταρχήν, η σχολή στο πρώτο εξάμηνο δεν έχει τίποτα υποχρεωτικό ως προς την παρακολούθηση. Η ύλη στα περισσότερα μαθήματα βγαίνει σε 4-5 μέρες. Αν πήγαινες και στα μαθήματα, και 2-3 μέρες θα έφταναν. Το μόνο δύσκολο στο πρώτο εξάμηνο είναι τα μαθηματικά, αλλά αν βρεις καλές σημειώσεις και καταφέρεις να πας σε ένα τρίωρο από τα φροντιστήρια, μπορεί να μη δυσκολευτείς και τόσο. Γίνονται κάποια φροντιστηριακά τρίωρα με μικρές ομάδες φοιτητών, τόσο πρωινές όσο και απογευματινές ώρες, αλλά περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθεις από κανέναν πρωτοετή. Δε χρειάζεται να ξανακάνεις δήλωση για να εξεταστείς. Πηγαίνεις στις εξετάσεις με την ακαδημαϊκή σου ταυτότητα και το όνομά σου θα είναι στη λίστα. Για τις εργασίες μπορείς να ρωτήσεις κάποιον πρωτοετή. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο, απλά θα ξοδέψεις μερικά χρήματα σε χαρτικά. Η ύλη κανονικά βγαίνει στο eclass, στην ιστοσελίδα της γραμματείας και έξω από τα γραφεία των καθηγητών, ενώ κάποιοι καθηγητές τη στέλνουν απευθείας στο φόρουμ. Εμείς γενικά αναρτάμε ό,τι έχουμε στη διάθεσή μας, αλλά τον τελευταίο καιρό δε γράφουν και πολλοί πρωτοετείς εδώ, οπότε μπορεί για κάποια μαθήματα να την ψάχνεις και τελευταία στιγμή. Καλό είναι κάποια Δευτέρα που κατεβαίνεις να περάσεις έξω από τα γραφεία των καθηγητών. Τέλος, σου προτείνω να κάνεις μια περιήγηση στο φόρουμ, για να βρεις χρήσιμες πληροφορίες, κι αν έχεις κι άλλες απορίες, ξαναρωτάς.
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει σύντομα. Για πληροφορίες στείλτε πμ σε: λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader

Αποσυνδεδεμένος viky

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 12:56:17 »
Καλησπερα ! Δυστυχως δεν μπορουσα να παρω καποια βιβλια σε αυτη την εξεταστικη. Απ οτι διαβασα ο μονος τροπος για να τα παρω ειναι να τα ξαναδηλωσω , σωστα; ετσι ομως μενω πισω στα υπολοιπα μαθηματα :/ Γινεται να τα βρω αλλου; πχ στην λεσχη; εκει υπαρχουν τα βιβλια της σχολης μας κ μπορουμε να τα δανειστουμε ;

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουαρίου 11, 2016, 16:57:07 »
Στη βιβλιοθήκη της σχολής θα τα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #112 στις: Αυγούστου 16, 2016, 15:46:05 »
Καλησπέρα σε όλους

Ονομάζομαι Ειρήνη, είμαι 45 χρονών και αποφάσισα να συνεχίσω-ξεκινήσω τις σπουδές μου. Με μεγάλη χαρά διαπίστωσα ότι είμαι ακόμα φοιτήτρια αλλά δεν δικαιούμαι τα βιβλία και άρα θα πρέπει να τα αγοράζω. Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι λίγο πελαγωμένη γιατί δυστυχώς δεν έχω κάποιον να με καθοδηγήσει. Σκέφτομαι να δηλώσω τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου και περισσότερα αν μπορώ, αλλά δυστυχών λόγω δουλειάς δεν θα μπορώ να τα παρακολουθώ. Αν μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει τι να δηλώσω και πως θα μπορούσα να δανειστώ κάποια βιβλία και σημειώσεις θα ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ πολύ

ΥΓ. Ελπίζω αυτή τη φορά να το ανάρτησα στο σωστό σημείο γιατί πριν το έστειλα στις σημειώσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2016, 19:35:05 από λιβελούλα »

Αποσυνδεδεμένος λιβελούλα

• Συντονιστής
  • Τεταρτάκι!
« Απάντηση #113 στις: Αυγούστου 25, 2016, 19:39:31 »
 : h
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια που αποφάσισες να συνεχίσεις τις σπουδές σου!!
Σχετικά με τις δηλώσεις μαθημάτων, η γραμματεία αναρτά πληροφορίες για το πότε γίνονται και πόσα και ποια μαθήματα δικαιούμαστε να δηλώσουμε. Ακόμα είναι νωρίς. Μπορείς πάντως κάποια στιγμή να πας να τους ρωτήσεις για οποιαδήποτε απορία έχεις. Όσον αφορά τα βιβλία σε μερικά μαθήματα δεν είναι τόσο χρήσιμα, γιατί οι καθηγητές μπορεί να προτιμούν σημειώσεις από τα μαθήματα ή από την ηλεκτρονική τάξη. Επίσης, μπορείς να δανειστείς βιβλία από την βιβλιοθήκη της σχολής για να τα τυπώσεις ή από συμφοιτητές σου και να τους τα επιστρέψεις αργότερα. Ακόμα, υπάρχουν σημειώσεις αναρτημένες και στο φόρουμ, που θα μπορούσες να συμβουλευτείς.
Αυτά από εμένα!  : glad
Άμμος ήτανε προτού γυαλί να γίνει...

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 26, 2016, 08:41:15 »

Σε ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου. Από τη γραμματεία μου είπαν ότι μπορώ να απευθυνθώ και στο τμήμα Πληροφορικής Ιπποκράτους 31 & σκέφτομαι να πάω
πρώτα εκεί.

Καλή χρονιά εύχομαι !!

Αποσυνδεδεμένος λιβελούλα

• Συντονιστής
  • Τεταρτάκι!
« Απάντηση #115 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 00:42:50 »

Σε ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου. Από τη γραμματεία μου είπαν ότι μπορώ να απευθυνθώ και στο τμήμα Πληροφορικής Ιπποκράτους 31 & σκέφτομαι να πάω
πρώτα εκεί.

Καλή χρονιά εύχομαι !!

Παρακαλώ! Επίσης!  : \\
Άμμος ήτανε προτού γυαλί να γίνει...

Αποσυνδεδεμένος GeorginaKrv

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #116 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 18:48:49 »
Καλησπέρα! Είμαι πρωτοετής στο τμήμα και μόλις διάβασα την ανακοίνωση για την εκδήλωση υποδοχής πρωτοετών την Τρίτη 27/9/2016. Έχω την εξής απορία...είναι υποχρεωτική η παρουσία σε αυτή την εκδήλωση; Αν κάποιος (όπως εγώ..!) εργάζεται και δεν μπορεί να παρευρεθεί τι γίνεται; Μπορεί να πάει κάποια άλλη μέρα στη γραμματεία για τα διαδικαστικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις κι ελπίζω να έγραψα στο σωστό "μέρος" γιατί είμαι και λίγο άσχετη από forum!
"It always seems impossible until it 's done"

Nelson Mandela