• Αύγουστος 18, 2018, 00:26:05
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος γνωρίζει τις ώρες γραφείων των καθηγητών, μπορεί να τις αναρτήσει εδώ.

Αποστολέας Θέμα: Aπορίες που μπορεί να έχει ένας πρωτοετής  (Αναγνώστηκε 60666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Machiavelli

• Προνήπιο!
  • *
Απ: Aπορίες που μπορεί να έχει ένας πρωτοετής
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 13:58:54 »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.
Βλέπω στο πρόγραμμα σπουδών 2010-2011 ότι υπάρχουν 5 επιλογής, επομένως θα πρέπει να δηλωθούν 4 μαθήματα, επιλογής ή κυμαινόμενα;
Τα μαθήματα με το Κ είναι τα κυμαινόμενα;
Επίσης βλέπω για την εικαστική αγωγή, στο πρόγραμμα έχει 9 ώρες χωρίς περιορισμό ΑΕΜ ενώ στο πρόγραμμα σπουδών λέει ότι το μάθημα γίνεται σε 3 ώρες, τι σημαίνει αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2011, 14:07:49 από Machiavelli »

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 14:28:01 »
Εννοείς ότι υπάρχουν 5 υποχρεωτικά έτσι; Γιατί έγραψες "επιλογής". Ναι, άρα, μέχρι τα 9 που μπορείς να δηλώσεις, θα πάρεις άλλα 4 επιλογής ή κυμαινόμενα. Ναι, το Κ σημαίνει κυμαινόμενα.

Στο πρόγραμμα υπάρχουν 9 ώρες γιατί θα χωριστείτε αλφαβητικά. Βλέπεις ότι έχει συγκεκριμένα επίθετα ανά τμήμα. Εκτός από το πρώτο μάθημα, στο οποίο θα παρευρεθείτε όλοι, έπειτα (λογικά) θα παρακολουθείς στο τμήμα που σου αναλογεί. Επομένως, πάλι 3ωρο είναι ανά φοιτητή.

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 15:00:41 »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.
Βλέπω στο πρόγραμμα σπουδών 2010-2011 ότι υπάρχουν 5 επιλογής, επομένως θα πρέπει να δηλωθούν 4 μαθήματα, επιλογής ή κυμαινόμενα;
Τα μαθήματα με το Κ είναι τα κυμαινόμενα;
Επίσης βλέπω για την εικαστική αγωγή, στο πρόγραμμα έχει 9 ώρες χωρίς περιορισμό ΑΕΜ ενώ στο πρόγραμμα σπουδών λέει ότι το μάθημα γίνεται σε 3 ώρες, τι σημαίνει αυτό;

Machiavelli, καλώς ήρθες στο φόρουμ. Εδώ μπορείς να θέτεις ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε απορία σου, αφού πρώτα κάνεις τον κόπο να ξεψαχνίσεις την ενότητα "Συχνές ερωτήσεις φοιτητών".

Το πρόγραμμα σπουδών που αναφέρεται κάθε φορά στον οδηγό δεν είναι δεσμευτικό ως προς τα κυμαινόμενα και επιλεγόμενα μαθήματα. Καλό θα ήταν όμως να ακολουθείς όσα υποχρεωτικά προτείνονται σε κάθε εξάμηνο.

Αν κοιτάξεις προσεκτικότερα το πρόγραμμα, θα δεις ότι δίπλα από κάθε τρίωρο αναγράφονται τα αρχικά των επωνύμων των φοιτητών που θα παρακολουθήσουν το καθένα. Αυτό για την εικαστική αγωγή. Αυτή και μόνο την Τρίτη όμως, θα πάτε όλοι στο πρώτο μάθημα της εικαστικής αγωγής που θα γίνει στο ΜαΝΧ (μεγάλο αμφιθέατρο) για να σας πει κάποια πράγματα η καθηγήτρια.

Στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς. Καλή αρχή!  : kalitixi
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 17:28:25 »
το κάθε μάθημα καταρχάς είναι τρίωρο.

καταδεύτερον το πρόγραμμα δεν είναι συγκεκριμένο αλλά το φτιάχνεις εσύ(εκτός από διδακτικές που είναι σε συγκεκριμένα έτη).το πρόγραμμα που έχει δωθεί από τη σχολή είναι ενδεικτικό για να ακολουθήσεις τις σπουδές σου και είναι και αρκετά καλό.οπότε βάζεις όποια και όσα υποχρεωτικά,κυμαινόμενα και επιλεγόμενα μαθήματα θες εσύ από αυτά που αναγράφονται στο πρόγραμα..το όριο είναι από 6 το λιγότερο-9 το περισσότερο μαθήματα να δηλώσεις σε κάθε εξάμηνο.όμως δικαιούσαι από τον εύδοξο μόνο 8 το πολύ συγγράμματα,επομένως αν δηλώσεις 9 μαθήματα στο my studies για το ένα από αυτά δε μπορεί να δηλώσεις βιβλίο.

ξεψάχνισε λίγο τις συχνές ερωτήσεις και τα θέματα για τους πρωτοετείς να σου λυθούν κάποιες απορίες.

κατά τρίτον,καλά υποθέτεις,αν λέγεσαι λαμπρόπουλος πας στο α-λ όπως έχει χωριστεί το μάθημα.

αυτά ελπίζω να βρεις κάποια πιο άμεση ενημέρωση,που θα την έχεις όταν ξεκνήσουν τα μαθήματα από τους συμφοιτητές σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2011, 17:38:19 από Tsioy »

Αποσυνδεδεμένος Claire

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 20:13:34 »
 : announce
Καλησπέρα! Ρε παιδιά τα έχω παίξει...! Ισχύει όντως ότι μέχρι την Κυριακή πρέπει να γραφτούμε στον εύδοξο???? Γιατί το webadm δεν δέχεται τα στοιχεία μου και δεν έχω ούτε username ούτε password ούτε τίποτα.....Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω????? Είμαι απεγνωσμένη!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lydia

• Δασκάλα
  • Συντονιστής
  • Εκτάκι!
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 21:38:01 »
Και μένα κάποτε δε δεχόταν τα στοιχεία μου! Πήγα στην κα Περιβολάρη και διαπιστώσαμε ότι ήταν λανθασμένος ο αριθμός της ταυτότητάς μου! Οπότε, αν είσαι σίγουρη ότι όλα τα στοιχεία σου είναι σωστά, να πας να δεις μήπως το λάθος έγινε από άλλους!

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 22:13:43 »
Γεια σας!Είμαι καινούρια στο forum και τυχαία διάβασα για τον εύδοξο.Τι ακριβώς πρέπει να κάνω μέχρι την Κυριακή;Αν μπορεί ασ μου απαντήσει κάποιος... : thanks

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 22:17:29 »
: announce
Καλησπέρα! Ρε παιδιά τα έχω παίξει...! Ισχύει όντως ότι μέχρι την Κυριακή πρέπει να γραφτούμε στον εύδοξο????

Αυτά είναι ανακρίβειες που το μόνο που κάνουν είναι να αγχώνουν τους φοιτητές.

Γιατί το webadm δεν δέχεται τα στοιχεία μου και δεν έχω ούτε username ούτε password ούτε τίποτα.....Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω????? Είμαι απεγνωσμένη!!!!!

Όπως είπε και η Λυδία, πρέπει να βεβαιωθείς πως έχεις συμπληρώσει πολύ προσεκτικά τα στοιχεία σου. Κι εγώ όταν προσπαθούσα να γραφτώ στο webadm είχα πληκτρολογήσει λανθασμένα τον αριθμό ταυτότητας, μπορεί δηλαδή να είχα βάλει εν αγνοία μου λατινικούς αντί για ελληνικούς χαρακτήρες ή το αντίστροφο. Να πας στη γραμματεία ή στην αίθουσα υπολογιστών από Δευτέρα να ζητήσεις βοήθεια, εάν δε βγάλεις άκρη και μην απελπίζεσαι. Σκέψου ότι παλιά κάποια παιδιά λόγω καθυστέρησης των μετεγγραφών τους γράφονταν στο webadm το Δεκέμβριο και μία μέρα πριν τη λήξη των δηλώσεων!

Γεια σας!Είμαι καινούρια στο forum και τυχαία διάβασα για τον εύδοξο.Τι ακριβώς πρέπει να κάνω μέχρι την Κυριακή;Αν μπορεί ασ μου απαντήσει κάποιος... : thanks

Δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνεις με προθεσμία την Κυριακή. Ο Εύδοξος είναι η σελίδα που δηλώνουμε τα βιβλία όταν έρθει η ώρα. Προς το παρόν, βεβαιώσου ότι έχεις φτιάξει τον ηλεκτρονικό λογαριασμό σου στη γραμματεία κι έπειτα διάβασε όσα έχουν γραφεί στον πίνακα αυτό του φόρουμ: http://www.ptde.gr/forum2011/index.php?board=11.0
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος lne

• Συντονιστής
  • Τριτάκι!
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 22:21:47 »
Ευχαριστώ πολύ!Να σαι καλά!