• Νοέμβριος 16, 2018, 12:08:06
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Ενσωμάτωση ανθρώπων με ειδικές ανάγκες στην κοινωνία  (Αναγνώστηκε 19290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος indianchief

• Τριτάκι!

Πώς θεωρείτε πως πρέπει να αντιμετωπίζονται οι άνθρωποι με ειδικές ανάγκες (σωματικές και πνευματικές αναπηρίες) στην κοινωνία μας;

Θα υιοθετούσατε ή θα ανεχόσασταν ένα παιδί με ειδικές ανάγκες στην οικογένειά σας;

Είναι εύκολο άτομα με ειδικές ανάγκες να ενταχθούν και κάτω από ποιες προϋποθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ενσωμάτωση ανθρώπων με ειδικές ανάγκες στην κοινων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:07:36 »
Οι άνθρωποι με ειδικές ανάγκες πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ίσοι με τους υπόλοιπους ανθρώπους. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να γίνουν πολλά και σε θέμα νοοτροπίας αλλά και σε θέματα πρόσβασης.

Το ζήτημα της νοοτροπίας ξεκινά από τις βάσεις που παίρνουμε από την οικογένεια και την εκπαίδευση. Για παράδειγμα, όταν μου διηγήθηκε μια φίλη μου πώς κορόιδευαν στο Λύκειό της οι συμμαθητές της ένα τυφλό παιδί, είπα πως αυτά τα παιδιά ακόμη κι αν ήταν άριστοι μαθητές δεν είχαν λάβει καθόλου παιδεία, εφόσον δεν είχαν μάθει να φέρονται σωστά απέναντι σ' αυτό το συμμαθητή τους.

Όσο για τα θέματα πρόσβασης, θεωρώ πως έπρεπε να υπάρχει πραγματική μέριμνα κυρίως για τα άτομα με κινητικά προβλήματα, με ράμπες στα μέσα μαζικής μεταφοράς, σε όλους τους δημόσιους χώρους, και αυστηρές κυρώσεις σε όσους καταχρώνται τα σημεία πρόσβασης των ατόμων με ειδικές ανάγκες. Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σ' αυτά τα θέματα, έτσι αναγκάζονται αυτοί οι άνθρωποι να μειώνουν δραματικά τις εξόδους από το σπίτι.

Ένα παιδί και γενικότερα ένας άνθρωπος με ειδικές ανάγκες είναι μία καθόλου εύκολη κατάσταση σε μία οικογένεια. Επειδή το γνωρίζω καλά αυτό, ίσως να απέφευγα να υιοθετήσω ένα παιδί με ειδικές ανάγκες. Γενικά όμως, όταν άνθρωποι μετά από κάποιο ατύχημα αποκτούν τέτοιου είδους προβλήματα, είναι πολύ σημαντική η στήριξη από την οικογένειά τους. Αυτό που πρέπει να εκλείψει είναι το πώς κοιτάζει ο κόσμος αυτά τα άτομα ή πώς τους φέρεται. Δε χρειάζεται οίκτος. Χρειάζεται πραγματική βοήθεια όπου είναι εφικτή, υλική, συναισθηματική, έμπρακτη πάντως.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:30:25 »
Δυστυχώς,κάποιοι άνθρωποι είναι τόσο αμόρφωτοι και αναίσθητοι σε τέτοια ζητήματα...Και κυρίως,πολύ αδιάκριτοι!!Ειλικρινά,απορώ μαζί τους....

Αποσυνδεδεμένος student

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 16:33:56 »
θα μπορουσατε ομως να μεγαλωσετε ενα παιδι με καποιου ειδους προβλημα?(απεξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε ολοι).ποιος εχει το ψυχικο σθενος να κανει αυτο το παιδι να κατανοησει ολα αυτα που θα τραβηξει στη μετεπειτα ζωη του και ποιος εχει το κουραγιο να εχει ενα τετοιο παιδι μεσα στο σπιτι.
εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε θα μπορουσα να μεγαλωσω ενα παιδι με ειδικες αναγκες.στενοχωριεμαι που το παραδεχομαι και μη σας πω οτι ντρεπομαι κιολας αλλα αυτη ειναι η αληθεια.ειμαι βεβαια ευαισθητοοιημενη με αυτο το θεμα και βοηθαω οποτε μπορω εθελοντικα σε ενα συλλογο αλλα.....μεσα μου αλλες φορες νιωθω οτι δεν ειναι αρκετο και αλλες φορες χαιρομαι που γυριζω σε ενα "φυσιολογικο"σπιτι.αλλες φορες κλαιω.....δεν ξερω πραγματικα.το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι αυτα τα ατομα αξιζουν μια καλυτερη ζωη και εχουν τα ιδια δικαιωματα με εμας αλλα οπως το ξερετε ολοι σας η πραγματικοτητα απεχει πολυυ απο τη θεωρια

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 16:44:25 »
Αν έχεις κάνει ένα δικό σου παιδί που αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα, νομίζω ότι είναι ευκολότερο να το πάρεις απόφαση και να το βοηθήσεις. Σ' αυτό φυσικά παίζει ρόλο και το πώς είναι η οικονομική σου κατάσταση και κατά πόσο σε στηρίζει η υπόλοιπη οικογένεια. Γιατί μπορεί να χρειαστεί να παρατήσεις και τη δουλειά σου για να φροντίζεις ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Εδώ λοιπόν τίθεται ένα ζήτημα πρόνοιας: γιατί το κράτος να μη δίνει ένα επίδομα στους ανθρώπους που αναλαμβάνουν τη φροντίδα τέτοιων ατόμων και γι' αυτό μένουν άνεργοι;

Αλλά στο ερώτημα που έθεσε η indian αν θα υιοθετούσα ένα παιδί με ειδικές ανάγκες, ήδη απάντησα αρνητικά, γιατί γνωρίζω πολύ καλά το πόσο δυσκολεύεται μία οικογένεια όταν ένα μέλος αντιμετωπίζει κινητικά ή νοητικά προβλήματα.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

• Τριτάκι!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 03:22:39 »

είναι ευκολότερο να ενσωματωθούν άτομα με σωματικές αναπηρίες γιατί σε πνευματικό επίπεδο δεν διαφέρουν από το μέσο όρο των υπόλοιπων ανθρώπων και επίσης μπορούν να εργαστούν ευκολότερα από άτομα με πνευματικές αναπηρίες.

θα ήθελα να σταθούμε επομένως σε εκείνα και να σκεφτείτε πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε τέτοιου είδους περιπτώσεις όχι μόνο όταν είναι παιδιά αλλά και όταν μεγαλώσουν

Αποσυνδεδεμένος Bagatelle

• Τεταρτάκι!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 13:11:26 »
αφήστε αν θα το μεγαλώναμε. Σε πρώτη φάση θα το δεχόμασταν στην τάξη μας;
ή μάλλον ποιά θα ήταν η στάση μας; Θα το βοηθούσαμε ή απλά θα το ανεχόμασταν;

• Τριτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 13:37:24 »

νομίζω πως πάνω κάτω θα απαντήσουμε όλοι ναι, και θα το δεχόμασταν και θεωρητικά θα προσπαθήσαμε να το βοηθήσουμε.

κι αυτό διότι το κόστος ενός νοητικά  καθυστερημένου παιδιού που δεν το βλέπουμε πάρα 4 ώρες την ημέρα, το αγνοούμε, το βοηθάμε όσο μπορούμε ή τελικά το απασχολούμε με κάτι για να μην ενοχλεί είναι μικρό (καλά, εξαρτάται κι από την έκταση του προβλήματος). επομένως η τετριμμένη απάντηση είναι τύπου "είναι δύσκολο αλλά ως ευσυνείδητη δασκάλα θα το παλέψω".

πιο δύσκολο είναι νομίζω να σκεφτούμε το κόστος του να μεγαλώναμε oι ίδιοι ένα τέτοιο παιδί και να εστιάσουμε λίγο στη μετά το σχολείο φάση όπου το άτομο ως ενήλικο πια πρέπει να ενσωματωθεί στην κοινωνία, αν μπορεί να το κάνει και με ποιο τρόπο θα μπορούσε να απεξαρτηθεί από τους γονείς του οι οποίοι κάποια στιγμή θα πεθάνουν και θα μείνει μόνο.

Αποσυνδεδεμένος student

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 23:16:29 »
σε μια ταξη με 25+ παιδια δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να εχεις ενα παιδακι με προβλημα γιατι ηδη δυσκολευεσαι να τα βγαλεις περα με τα υπολοιπα και με ολες τις δυσκολιες που υπαρχουν π.χ.βιβλια.αν υπαρχει και δασκαλος παραλληλης στηριξης ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.εχω δει δηλ περιπτωσεις που ναι μεν το δεχονται αλλα απλα το ανεχονται.αν ειναι λοιπον να μη μπορω αντικειμενικα να το βοηθησω οπως πρεπει οχι δε θα το δεχτω.