• Δεκέμβριος 19, 2018, 01:37:15
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Όποιος θέλει να βοηθήσει στον τομέα των σημειώσεων θα βρει πληροφορίες εδώ

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στους πληγέντες από την κρίση  (Αναγνώστηκε 8205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zen

• Νηπιαγωγείο!
  • **
Βοήθεια στους πληγέντες από την κρίση
« στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:26:09 »
Στα πλαίσια της οικονομικής κρίσης, μεγάλος αριθμός οικογενειών έχει περάσει το όριο της φτώχειας και ειδικά στην περιοχή της Αθήνας. Σε αυτό το θέμα μπορεί ο καθένας να αναρτήσει ό,τι πληροφορία έχει για τα άτομα αυτά (και όχι μόνο), για τους οργανισμούς που προσπαθούν να βοηθήσουν, για εθελοντικές δράσεις που οργανώνονται κ.τ.λ. Εν ολίγοις σκοπός είναι να γνωρίσουμε το πρόβλημα και να βοηθήσουμε τους πάσχοντες.

Υ.Γ.: Προσοχή, οι πληροφορίες να είναι όσο το δυνατον έγκυρες. Δεν οφελεί να αναρτούνται υπερβολικές και ψευδείς δημοσιεύσεις μόνο και μόνο για να σοκάρονται οι αναγνώστες.   
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:28:34 από zen »

Αποσυνδεδεμένος zen

• Νηπιαγωγείο!
  • **
Απ: Βοήθεια στους πληγέντες από την κρίση
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος pubble

• Πρωτάκι!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 13:12:20 »
Πολύ ωραίο τόπικ!μπράβο!
Μια εξαιρετική κίνηση που άκουσα και με ενθουσίασε είναι η λεγόμενη "Άρτος επιούσιος"!Τι κάνει;Εξαιρετικές δουλείες!Εθελοντές από πολλές περιοχές σε συνεργασία με φούρνους,κλπ στο τέλος της μέρας παίρνουν τα εμπορεύματα που δεν πουλήθηκαν και τα πηγαίνουν σε απόρους!Τέλειο;Όμως υπάρχει έλλειψη κ εθελοντών οπότε όποιος θέλει...:
Κίνηση Εθελοντών του Προγράμματος Σίτησης Απόρων και Αστέγων & Πρόγραμμα Άρτος Επιούσιος:
Γιώργος Κ. και Σωτήρης Γ. : τηλ. 2109948456
Δεν είναι πιεστικό!Όποτε μπορεί ο καθένας απλά θα κάνει μια μεταφορά!
Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.acrobase.gr/showthread.php?p=508749
http://www.aonavolley.gr/%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82
:)

Nuria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 15:01:46 »
Και κάνω εγώ την αρχή!
http://hereticafilisofia.blogspot.com/2011/12/blog-post_3429.html

κάπου χαμηλά λέει και για δωρεάν ρούχα (Ταβιθά της αρχιεπισκοπής Αθηνών). Προφανώς μπορούμε να πάμε κι εμείς εκεί παλιά ρούχα μας, ε? 
Αν ξέρετε κάποιο άλλο μέρος όπου μπορούμε να δώσουμε ρούχα γράψτε το!

Αποσυνδεδεμένος asimeniasfika

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 15:03:34 »
Θα παραθέσω ένα πολύ χρήσιμο blog που λειτουργεί τα τελευταία χρόνια

http://genia700euro.pblogs.gr/

κι εδώ μια δημοσίευση του blog για όσους αγαπούν τα βιβλία και το διάβασμα αλλά δε διαθέτουν πολλά χρήματα.
http://genia700euro.pblogs.gr/2010/06/646881.html
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 15:46:18 »
Μόνο εγώ δεν συμφωνώ με αυτές τις κινήσεις;
Πιο εποικοδομητικό θεωρώ να καταργήσουμε το κοινοβούλιο παρά να συντρέχουμε οι φτωχοί τους φτωχούς και να αφηνουμε αυτούς που μας τα τρώνε να καλλιεργούν αυτή τη νοοτροπία στο όνομα της ''φιλανθρωπίας''.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 15:58:53 »
Δηλαδή καταφέρεσαι κατά της δημοκρατίας (με όλα τα στραβά της, δε λέω) ; Τι θα γίνει αν αυτή καταργηθεί;

Αν δεν έχεις εφαρμόσει κάτι από αυτά που προτείνονται σ' αυτό το θέμα, νομίζω ότι πρέπει να είσαι πιο σκεπτική στο να διαφωνήσεις. Η αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων έτσι κι αλλιώς πρέπει να υπάρχει, ανεξαρτήτως κρίσης πολιτικής ή οικονομικής.
Εάν θέλετε να συνεργαστείτε ως συντονιστές στο φόρουμ, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή επικοινωνήστε με το ptde.gr@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 19:07:40 »
Το να κάθομαι να αναφέρω τι έχω κάνει και τι όχι δεν με κάνει φιλάνθρωπο,το αντίθετο θα έλεγα...Καλώς ή κακώς συμβάλλω κι εγώ στο τρυπάκι του εθελοντισμού,όχι μόνο με ρούχα,αλλά και με προσωπικό χρόνο,αν το ζητούμενο είναι αυτό.Ωστόσο,υπερήφανη δεν νιώθω γι'αυτό.Υπερήφανη θα ένιωθα αν κατάφερνα να βγάλω από τη μιζέρια αυτούς τους ανθρώπους διεκδικώντας μαζί τους αυτά που δικαιούνται.Δουλειά,τροφή και στέγη.Τότε θα βοηθούσα πραγματικά.Με το να τους δίνω από αυτά που ούτε εγώ έχω,βοηθάω μόνο στο να αναπαράγεται η κατάσταση.Δεν θα επεκταθώ περισσότερο κι όσον αφορά στο θέμα της δημοκρατίας,αν η δημοκρατία εξασφαλιζόταν μέσα από το κοινοβούλιο αυτοί οι άνθρωποι δεν θα είχαν ανάγκη από φιλανθρωπία...
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

• Απόφοιτη ΠΤΔΕ
  • Συντονιστής
  • Καμένος στον κύβο!
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 20:36:25 »
Τουλάχιστον σε αυτό το θέμα ας προτείνουμε πράξεις κι ας αφήσουμε τα λόγια, που έχουν ακουστεί πολλάκις.

Κι αν δε θεωρούσαμε μίζερη πράξη τη φιλανθρωπία, ίσως να είχαμε πράξει περισσότερο. Μιζέρια είναι να μην κάνεις τίποτα για το συνάνθρωπό σου που βλέπεις πως έχει δυσκολίες.