• Ιούνιος 26, 2019, 11:12:57
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Για οποιαδήποτε ανακοίνωση, πληροφορία ή άλλου είδους επικοινωνία σχετική με το ptde.gr-που δεν καλύπτεται ήδη από το site-μπορείτε να μας στείλετε e-mail στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για την επικαιρότητα  (Αναγνώστηκε 81405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sporaki

• Νηπιαγωγείο!
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Συζήτηση για την επικαιρότητα
« στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:10:37 »
Παιδια συγγνωμη που θα τοποθετηθω ετσι, αλλα σημερα με ολα οσα γινονται μου ερχεται να βαλω τα κλαματα. Πηγα στην πορεια και αυτο που ειδα δεν μπορω να το περιγραψω. Γιατι αυριο δινω και επρεπε να γυρισω σπιτι να διαβασω, να ξυπνησω αυριο και να παω να δωσω λες και η ζωη συνεχιζεται χαλαρα, τη στιγμη που εκει εξω γινεται εμμεσος πολεμος σ' εμας, τη νεα γενια. Και σας πληροφορω δεν ειμαι σε καμια παραταξη. Φυσικα και ανησυχω για το αν θα δωσουμε ή οχι αλλά εχω τρομερές τύψεις απέναντι σε αυτό που συμβαίνει. Είδα συνομιλήκους μας να πίνουν χαλαρά καφέ την ίδια στιγμή που συνέβαιναν τα επεισόδια στο κέντρο. Που είναι το μυαλό μας ρε παιδιά? Και συγγνώμη που οφτοπικίζω αλλά ειλικρινά έχω απογοητευτεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:18:17 από dreamxr11 »

Αποσυνδεδεμένος student

• Πρωτάκι!
Απ: Συζήτηση για την επικαιρότητα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:14:32 »
ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που θα παρακολουθησω με τοσο αγωνια την ψηφοφορια στη βουλη.και ατο τα λεει ολα.....αυριο ισως ειναι μια πολυ διαφορετικη μερα για ολους μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:19:35 από dreamxr11 »

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:24:02 »
(Δεν τροποποιήθηκαν μηνύματα απλά μετακινήθηκε το θέμα, για αυτό και η υποσημείωση)

Είναι τραγικές οι καταστάσεις που ζούμε! Γράφουμε ιστορία...

Η Αθήνα καίγεται, άλλοι δεν ασχολούνται, άλλα αγωνίζονται για το αύριο, άλλοι ανησυχούν, άλλοι ψηφίζουν, άλλοι συνωμοτούν...

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:29:00 »
Εγώ πάντως τα έβαλα τα κλάματα...Κατέβηκα Ομόνοια και μετά έφυγα και πήγα Ακροπολη στο βράχο στο Θησείο να δω τι γίνεται...Η Βουλή δεν φαινότανε,ένας μαύρος καπνός ως τον ουρανό ήταν μπροστά της,ακούγονταν ασθενοφόρα,χειροβομβίδες,συνθήματα,βοή.Αισθανόμουν να μας βομβαρδίζουν.Και κάτι δωδεκαθεϊστές εκεί έκανα επίκληση στη Θεα Αθήνα λέγοντας έναν όρκο...
Όταν κατέβηκα Μοναστηράκι για να πάω από Ερμού να βγω Σταδίου πέτυχα μια φωτιά στο κέντρο της Ερμού κι από μπροστά μασκοφορεμένους κρατώντας πέτρες και ξύλα.Έφυγα τρέχοντας προς τα πίσω...Από τα δακρυγόνα δεν ανέπνεες,δεδομένο αυτό.

Και στο λεωφορείο γυρνώντας ήμασταν φίσκα κι οι περισσότεροι μιλούσαν γι'αυτό που είχε γίνει.Δεν είναι λύση να βάζεις τα κλάματα,αλλά πάλι αυτό μου βγήκε.Πόλεμος.Αυτό ζούμε...
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:32:56 »
Aκομα δεν εχουμε δει τιποτα. Τωρα θα αρχισει ο πολεμος!

Και αναρωτιεμαι, ποιος ειναι ο σκοπος; Ποιοι ειναι κατω απο τους κουκουλοφορους και τα σπανε; Γιατι δεν μπορει να ολοκληρωθει μια ειρηνικη διαδηλωση που θα μπορει ολος ο κοσμος να κατεβει στο κεντρο; 
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος sporaki

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:37:43 »
Αν δηλαδη ειχαμε χουντα ή μας εκαναν πολεμο ποια θα ηταν η διαφορα? Και τι ειναι τελικα αυτο που λεμε πολεμος? Οπλα και νεκροι? Παιδια πραγματικα τρελαινομαι να βλεπω το Βενιζελο να λεει οτι ειναι ιστορικη αναγκη να αναπνευσει η χωρα μας, να νιωσει ασφαλης κι απ'εξω απ' τη βουλη να ριχνουν μασκοφοροι μολοτωφ και να χαλανε τη διαμαρτυρια του ιδιου του λαου. Ειναι γεγονος, ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΚΟΥΝ! Δεν τοποθετουμαι πολιτικα, το ξεκαθαριζω, ομως αηδιαζω με την υποκρισια και την τραγικη ειρωνεια που συμβαινει.. Και ντρεπομαι για αυτους που δεν ασχολουνται..

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:42:38 »
το χρεος και η ευθυνη πλεον θα ειναι δικη μας αν σταθουμε απραγοι και δεν κανουμε τιποτα για να τους αποτρεψουμε!
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 23:54:32 »
Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξη,αλλά δυστυχώς είμαστε ακόμα πολύυυυυυυ μακριά απ'το να ξυπνήσουμε,όσο κι αν νομίζουμε ότι το κάναμε.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος mayia91

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 00:06:11 »
Πραγματικά νιώθω τόσο αηδιασμένη από όλα αυτά!
Με έχουν κολλήσει στον τοίχο όλες αυτές οι εξωπραγματικές, αν μη τι άλλο, εικόνες που μεταδίδουν και ξαναματαμεταδίδουν τα κανάλια! Χάνεται συνεχώς η ουσία: η προσπάθεια του κόσμου να κερδίσει το δίκιο του. Αντί λοιπόν να βλέπουμε εικόνες διαμαρτυρίας βλέπουμε εικόνες κακίας, βανδαλισμών, πλιάτσικου. Το χειρότερο είναι ότι οι εικόνες αυτές μεταδίδονται συνεχώς η μια μετά την άλλη και όταν τελειώσουν πάλι από την αρχή.
Ναι λοιπόν, όλα αυτά μου δημιουργούν φόβο. Φοβάμαι να κατέβω και εγώ στο κέντρο και νιώθω διπλά εγκλωβισμένη μέσα στο σπίτι μου. Μπουχτίζω, ανοίγω την τηλεόραση και αφήνομαι στην πλύση εγεφάλου μέχρι που ασφυκτιώ και την κλείνω. Ύστερα ανοίγω τον υπολογιστή και γράφω αυτό το μήνυμα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, όμως έτσι τουλάχιστον έχω την ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνω, με το να μοιράζομαι όσα νιώθω...
Αυτή τη στιγμή μιλα ο κύριος κύριος πρωθυπουργός... λόγια....
"... Ο ρυθμός γεννιέται στο νησί κάτω απ' τη θάλασσα, τραντάζει τη γη, με διαπερνάει σαν αστραπή κι ανεβαίνει στον ουρανό παίρνοντας μαζί τους καημούς μου".