• Δεκεμβρίου 12, 2019, 22:11:52
• Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Νέα:
Το ptde.gr πρόκειται να κλείσει. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ενεργά στη συνέχεια του φόρουμ παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τις συντονίστριες λιβελούλα, asimeniasfika, TheReader ή να στείλουν μήνυμα στο ptde.gr@gmail.com

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για την επικαιρότητα  (Αναγνώστηκε 86006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για την επικαιρότητα
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 23:41:14 »
η αλήθεια είναι ότι βγάζοντας παιδιά,ηλικιωμένους,βολεμένους, και τους μέχρι στιγμής ακόμα βολεμένους δε μένουν και πολλά εκατομμύρια πρόθυμα να χάσουν τη ζωή τους σε μια διαδήλωση-επανάσταση.

και έστω ότι γίνει με αυτό τον τρόπο,τον οποίο και εγώ θεωρώ μάλλον μοναδικό αποτελεσματικό μέχρι στιγμής ώστε να πέσει η κυβέρνηση και να ακουστεί η φωνή και τα αιτήματα του λαού ακόμα και σε ευρωπαικό επίπεδο,το μετά τι περιλαμβάνει;
μια κατεστραμένη ελλάδα μόνη της να ανασυντάσεται οικονομικά;
θα βρεθούν άτομα-πολιτικοί ικανοί να τη στηρίξουν σε κάτι τόσο δύσκολο;
θα κερδηθεί κάτι ουσιαστικό-καλύτερο από αυτό που ήδη έχουμε;

σε άλλες περιπτώσεις(όπως στον ισημερινό) ίσως και να βρέθηκαν πολιτικοί ικανοί ή απλώς δεν ξέρουμε ακριβώς πως έγιναν τα πράγματα εκεί ή πως συνεχίστηκαν.
για παράδειγμα σε κανένα ντοκιμαντέρ δεν αναφέρει τι έγινε μετά τη διαγραφή των χρεών,ή δε το έχω δει εγώ.
εδώ ακούς χώρες της λατινικής αμερικής,οι οποίες είναι ταχύτατα αναπτυσσόμενες και ανήκουν στην κατηγορία πλούσιων χωρών πλέον(οξύμωρο με τέτοιες οικονομικές κρίσεις,ΔΝΤ μόλις πριν λίγα χρόνια ε;)να υφίστανται τρομερές κοινωνικές ανισότητες.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία

• Νηπιαγωγείο!
  • **
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 23:49:18 »
ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΜΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΑΛΑΦΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:    1. Καταργείται η φράση αγανακτισμένου γείτονα "Θα κάνετε ησυχία να κοιμηθούμε, δουλεύουμε αύριο" (σιγά να μην δουλεύετε από αύριο).   : j  2. Κατά συνέπεια καταργείται και η συνώνυμη έκφραση "Τελειώνετε κυρία μου, έχουμε και δουλειές" (δεν έχετε είπαμε). : &   3. Μη ορθή θεωρείται επίσης και η έκφραση "Μια δουλειά σε βάλαμε να κάνεις" (Μία; αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ.... : })...!!!). 4. Καταργείται πλέον το σύνθημα "Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" (Βρες εσύ πελάτη και μετά δώσε του και δίκιο). 5. Καταργείται από τα σχολεία το μάθημα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού (εκτός και αν το διατηρήσουμε, έτσι ρε παιδί μου, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις). 6. Πλέον από το Δημοτικό, η δημιουργία προτάσεων θα αξιολογείται μόνο ως προς την ορθογραφία και τη γραμματική. (η σύνταξη είναι πλέον ανύπαρκτος όρος). 7. Η φράση "εθελοντική εργασία" θεωρείτε πλέον πλεονασμός. Ο όρος "εργασία" από μόνος του, αρκεί για να αποδώσει το ίδιο νόημα. 8. Τέλος, έπειτα και από σύμφωνη γνώμη της Εταιρίας Προστασίας του Παιδιού και του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, στην κατηγορία της Κακοποίησης Ανηλίκου συμπεριλαμβάνεται και η ερώτηση προς μικρά παιδιά "Εσύ, τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;". ....ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ Ή ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ;;; : )^

Αποσυνδεδεμένος dreamxr11

• Πτυχιούχος!
  • Διαχειριστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 23:51:26 »
 : :)

πολυ καλο και ευστοχο! Αλλα ειναι και θλιβερο ταυτοχρονα...δυστυχως!
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"

Αποσυνδεδεμένος Μαυρη Χηρα

• Τριτάκι!
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 03:56:51 »
θεωρώ ότι μεγαλύτερο αποτέλεσμα είχε το χθεσινό από το να μην γνόταν τίποτα από επεισόδια.

Και τώρα που έγιναν τα επεισόδια η διαφορά που υπάρχει;

Καμμένα κτήρια,κόσμος ακόμα πιο φοβισμένος,κατεστραμμένα μαγαζιά,μια μαύρη πόλη κι η καθημερινότητα ίδια με πρώτα και χειρότερη,αφού το Μνημόνιο ψηφίστηκε.

Μα και τα επεισόδια αυτό είχαν σαν στόχο...να φοβηθεί ο κόσμος.Ο αγώνας δεν γίνεται καίγοντας σινεμά...ούτε καν καίγοντας τη Βουλή.Ο αγώνας μπορεί να είναι ειρηνικός,αν οι δυνάμεις καταστολής συνειδητοποιήσουν με ποιους είναι η θέση τους και αν στο Σύνταγμα αντί για χιλιάδες κόσμου κατεβούν εκατομμύρια...Αλλά που...
άποψη μου είναι ότι την Κυριακή είχαμε μια μικρή εξέγερση-προσοχή,άλλο εξέγερση άλλο επανάσταση-και δεν νομίζω ότι οι φωτιές συνέβαλαν αρνητικά στον κόσμο ούτε ότι τον φόβισαν ούτε ότι ήταν η αιτία που οι μπάτσοι πετούσαν δακρυγόνα!δεν είναι τυχαίο που άσχετος κόσμος συγκρουόταν σώμα με σώμα με τα χοιρινά..αντιθέτως..δείχνει πολλά για το πως έχει διαμορφωθεί η συνείδηση του κόσμου!

Αποσυνδεδεμένος nefelh

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 19:16:35 »
ναι στο deptocracy αναφερομουν... και ηταν αποκαλυπτικο το γεγονος οτι μια χωρα με παρομοια προβληματα βρηκε λυση.. γιατι ολοι πιστευουμε οτι δεν υπαρχει λυση γι αυτι και υπομενουμε ολα αυτα.. επισης πιστευω οτι η Ελλαδα εχει αποδειξει οτι ειναι μοναδικη περιπτωση με τους αγωνες που εχει επιδειξει στο περασμα του χρονου.. βεβαια με την διαφορα οτι στον Ισημερινο υπηρχε ενας ηγετης που αντισταθηκε στο δντ και στους λοιπους και δεν λυγισε στις πιεσεις που του ασκηθηκαν γ αυτο και ο λαος τον υποστηριξε...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

• Προνήπιο!
  • *
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 19:22:43 »
μαρία πολύ πετυχημένο !!  : respect και ρεαλιστικό  clew

Αποσυνδεδεμένος Tsioy

• Συντονιστής
  • Πεμπτάκι!
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 01, 2012, 23:16:17 »
δεν είναι εντυπωσιακό αν το σκεφτείτε που σε προγραμματισμένη πορεία και διαδήλωση μετά την υπογραφή του μνημονίου γίνεται της πουτ@ν@ς και μετά από την επόμενη μέρα όλοι σπιτάκι μας μια χαρά και συνεχίζουμε τη ζωή μας;μάλλον κάτι σημαίνει αυτό.

άντε να το συζητούσαμε τι έγινε και μια μέρα μετά και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος fenia

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 02, 2012, 00:52:35 »
Είναι περίεργο,γιατί ο στόχος που ήταν να επιτευχθή επετεύχθη.

Δες το αλλιώς.Αν στην πορεία δεν είχε γίνει καμιά φασαρία,κανένας σάλος,τότε τα κανάλια δεν θα προβαλαν απολύτως τίποτα.Παρόλα αυτά είναι ασήμαντο το γεγονός ότι κατέβηκε τόσες χιλιάδες κόσμου να διαδηλώσει;

Αυτές οι φασαρίες που γίνονται είναι τροφή για την τηλεόραση και αφορμή για τρομοκρατία του κόσμου.Πως βλέπεις συνέχεια στις ειδήσεις ληστείες,κλοπές,εγκλήματα και δεν συμμαζεύεται.Το συζητάς για πολύ μετά;

Και γιατί αντί να συζητάμε το ότι γίνεται διαδήλωση,το τόσο σημαντικό γεγονός,συζητάμε το αν έγιναν φασαρίες και σε τι έκταση;Κι αυτό δεν είναι περίεργο;

Υπάρχει βέβαια κι άλλη εκδοχή...Μπορεί να συνηθίσαμε και να το αποδεχόμαστε.Το 2008 ας πούμε που κάηκε πάλι η Αθήνα το έχουμε σαν ορόσημο πλέον.Ύστερα από αυτό 2-3 φορές ακόμα συνέβησαν τα ίδια,αλλά η αντιμετώπιση ήταν διαφορετική.

Δεν έχω βρει τελείως την απάντηση νομίζω,οι σκέψεις μου είναι λίγο σκόρπιες.
'Τί είναι,όμως,ο εαυτός;
Είναι η επιτομή όλων όσα θυμόμαστε.
Γι' αυτό και το τρομακτικό στον θάνατο
δεν είναι η απώλεια του μέλλοντος,
αλλά η απώλεια του παρελθόντος.'

Αποσυνδεδεμένος CunduLunaVini

• Πεμπτάκι!
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 02, 2012, 00:58:41 »
Υπάρχει βέβαια κι άλλη εκδοχή...Μπορεί να συνηθίσαμε και να το αποδεχόμαστε.Το 2008 ας πούμε που κάηκε πάλι η Αθήνα το έχουμε σαν ορόσημο πλέον.Ύστερα από αυτό 2-3 φορές ακόμα συνέβησαν τα ίδια,αλλά η αντιμετώπιση ήταν διαφορετική.

Ότι παίζει λίγο και συνήθεια,είναι αλήθεια...Τραγικό βέβαια να συνηθίζεις σε τέτοιες καταστάσεις και να μένεις άπραγος,αλλά έτσι έχει γίνει..(δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω)
Επίσης,συμφωνώ στο ότι επετεύχθη ο συγκεκριμένος στόχος...Ακούς να λένε ότι θα συνεχιστούν έτσι τα πράγματα,ότι θα γίνει πόλεμος,και την άλλη μέρα έχουν καταλαγιάσει τα πάντα.Όχι πως θέλω να γίνει πόλεμος,αλλά αυτή η νηνεμία μετά τη μπόρα με κάνει να προβληματίζομαι για την παθητικότητα που μας διακρίνει...